Tesla şokta! Ocak ayında sadece 1 otomobil satabildi!

Ocak 2024‘te Tesla, Güney Kore’de yalnızca bir adet elektrikli araç (EV) satışı gerçekleştirdi. Şirket, Model Y SUV modelinden sadece bir adet sattı. Bu durum, Güney Kore’deki tüketicilerin Çin’de üretilen EV’lerle ilgili artan endişelerini ve ayrıca fiyatlandırma zorluklarını ve şarj altyapısının yetersizliğini vurguluyor.

Temmuz 2022‘den bu yana Güney Kore’de geçen ay gerçekleşen tek Tesla EV satışı, Amerikan şirketinin bugüne kadar yaşadığı en kötü satış performansı olarak kaydedildi. Araştırmacı Carisyou ve Kore Ticaret Bakanlığı tarafından bir araya getirilen verilere göre, yeni EV kayıtlarının sayısında Ocak ayında Aralık 2023’e kıyasla %80’lik bir düşüş yaşandı. Yüksek faiz oranları ve enflasyonun, ülkede EV’lere olan tüketici talebini olumsuz etkileyen faktörler arasında olduğuna inanılıyor. Ayrıca, pilin aşırı ısınması nedeniyle EV yangınları ve Kore şehirlerinde hızlı şarj cihazlarının yetersizliği gibi sorunlar da bulunuyor. Çin’de üretilen Tesla Model Y, 2023’te en çok satan markalardan biriydi.

Tesla şokta! Ocak ayında sadece 1 otomobil satabildi!

Genel olarak Kore’de EV’lere olan talep azalırken, Tesla’nın satışlarındaki düşüş, şirketin Çin ile olan algılanan bağlantılarından da etkilenmiş olabilir. Yapılan bir ankete göre, Tesla araç almak isteyen çoğu Koreli zaten bir adet satın almış ancak bazı insanlar, modellerin bazılarının Çin’de üretildiğini öğrendikten sonra Tesla’ya karşı bir antipati geliştirmeye başladı. Koreli tüketiciler, anket sonuçlarına göre, Çin’deki üretim kalitesinden endişe ediyorlar. Ocak ayındaki düşük satışlar ayrıca Koreli tüketicilerin mevsimsel davranışlarıyla da bağlantılı olabilir. Ocak ayı, hükümetin sübvansiyon açıklamalarını bekleyen tüketiciler için EV satın almak için en uygun zaman değildir. Kore’deki bir Tesla sözcüsü de, tüketicilerin sübvansiyonların onaylanmasını bekleyerek EV alımlarını ertelediğini belirtti.

Model Y’nin fiyatı Temmuz 2023’te 56,99 milyon won (yaklaşık 43.000 dolar) olarak belirlendi ve bu, aracın tam hükümet sübvansiyonundan yararlanmasını sağladı. Ancak, düzenleyici kurumun yakın zamanda yaptığı bir duyuruya göre, hükümet sübvansiyonları için eşik, fiyatı 55 milyon wonun altında olan EV’ler için daha da düşürüldü ve bu da Model Y için kabul edilebilir sübvansiyonun %50’ye kadar düşmesine neden olacak. Tesla’nın yeni sübvansiyon rejimine nasıl tepki vereceği belirsiz olsa da, şirket Kore’deki talebin artacağı konusunda iyimser.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x