Sağlık-Der 2024 için rapor yayımladı: İşte dikkat etmeniz gerekenler!

Sağlık-Der olarak her yıl insanlığı tehdit eden sağlık sorunlarına ilişkin bir rapor yayınladı. Derneğin bilim, danışma kurulu, teşkilat ve üyeleriyle yapmış olduğu istişareler neticesinde 2024 yılında sağlığı tehdit edeceğini öngördüğü tehditler şunlardır:

1. BULAŞICI HASTALIKLAR: Yeni ortaya çıkan veya yeniden önem kazanan bulaşıcı hastalıklar, insanların çok çabuk yer değiştirmelerinin kolaylaşması nedeni ile hızlı bir şekilde kıtalararası yayılabilmektedir.

2. AŞI OLMAYA DİRENÇ: Eksik bilgi nedeni ile aşı olunmaması ve küresel düzeyde aşılanma oranının artırılmaması hastalıkların daha da ilerlemesine sebep olmaktadır.

3. SEDANTER YAŞAM: Hareketsiz yaşam tarzı iyice artmıştır. Bu da sedanter yaşama bağlı hastalıkları tetiklemiştir.

4. PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR: İş ortamında mobbing, ekonomik zorluklar, geçim sıkıntısı, insani iletişim zorlukları, alım gücünün düşmesi, büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu, dikey mimari.

5. TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI: Evde kalmak zorunda kalan kişilerin teknolojik cihazlar ile çok fazla vakit geçirmesi teknoloji bağımlılığına sebep olmaktadır.

6. DURUŞ BOZUKLUKLARI: Hareketsiz yaşam ve spor yapmamak özellikle eklem, kas hastalıkları ve duruş bozukluklarına sebep olmaktadır.

7. STRES: Sosyal ilişkilerin zayıflaması, ekonomik kayıplar, gelecek kaygısı strese bağlı hastalıklara sebep olmaktadır.

8. YALNIZLIK: İnsanların yalnız kalması depresyon, kişilik bozuklukları, öz bakım eksikliği, kalp damar, sindirim sistemi ve enfeksiyon hastalıklarına sebep olmaktadır.

9. OBEZİTE: Gittikçe artan obezite, kalp, damar, tansiyon, diyabet, eklem ve enfeksiyon hastalıklarına sebep olmaktadır.

10. TRAFİK ARTIŞI: Toplu ulaşımın kullanılmaması, trafik sorununun artmasına, çevre ve gürültü kirliliğine neden olmaktadır.

11. ÇEVRE VE HAVA KİRLİLİĞİ: Artan sanayileşmeye bağlı olarak gelişen çevre ve hava kirliliği çok sayıda hastalığın, dolayısı ile ölümün en temel nedenidir.

12. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: Orta ve uzun vadede kuraklık, sıcaklık artışı ve kıtlık insanlığa birer tehdit olacaktır. Bu sebeple savaşlar, çatışmalar ve göçler yaşanabilecektir.

13. GIDA: Gıdanın içindeki besin değerinin düşmesi ve gıdanın ağır metaller, zirai ilaçlar ile kirlenmesi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x