‘İsrail istihbaratı adına casusluk’ davasında karar açıklandı

İsrail Dış İstihbarat Servisi (Mossad) adına Türkiye’deki bazı şirketlerin bilgilerini vererek “casusluk” suçunu işlediği iddia edilen 17 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Selçuk Küçükkaya, Cengiz Çalışkan, Cenk Birtürk ve Musa Kuş ile 9 tutuksuz sanık katıldı. Müdahiller, Abdulhamit Çelik ve Hülya Çelik ile tarafların avukatları da salonda hazır bulundu.

AA’nın haberine göre duruşmada, savcının celse arasında sunduğu esasa ilişkin mütalaasına karşı sanıkların savunmaları soruldu.

Sanıklar beraat ve tahliye talebinde bulunurken, müdahiller sanıkların cezalandırılmasını istedi.

KÜÇÜKKAYA’YA 26 YIL 8 AY HAPİS CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Selçuk Küçükkaya’yı “siyasal ve askeri casusluk” suçundan 15 yıl, iki kişiye karşı “imzasız mektupla veya özel işaretlerle ve birden fazla kişiyle tehdit” suçundan 6 yıl 8 ay ve iki kişiye karşı “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan ise 5 yıl olmak üzere toplam 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanıklar Cenk Birtürk, Fatma Birtürk ve Musa Kuş’u, Küçükkaya ile aynı suçlardan 18’er yıl 4’er ay hapis cezasına mahkum ederken, sanık Emre Birtürk’e “siyasal ve askeri casusluğa yardım” ile 2 kişiye karşı “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlarından toplam 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Diğer 11 sanığı “siyasal ve askeri casusluğa yardım” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran heyet, firari sanık Serkan Özdemirci hakkındaki yakalama kararının devamına ve dosyasının ayrılmasına hükmetti.

Heyet, sanıklar Selçuk Küçükkaya, Musa Kuş ve Cenk Birtürk’ün tutukluluk halinin devamına, sanık Cengiz Çalışkan’ın ise tahliyesine karar verdi.

Ceza alan sanıklardan 5’i hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan heyet, diğer sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamını kararlaştırdı.

Heyet ayrıca sanıklar hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x