F-16’lar 2040’a kadar görevde

Aydın Hasan –  Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 48 Fantom (F-4 2020) ile Blok 30, Blok 40 ve Blok seviyelerine sahip 244 F-16 jeti bulunuyor. ABD’den Blok 70 seviyesine sahip 40 F-16 ve 79 modernizasyon kitinin satışına onay verilmesi durumunda, Blok 70 seviyesindeki uçak sayısı 119 olacak. Ancak 40 uçağın satışına izin verilmesi durumunda bile ABD üretilecek bu uçakların Türkiye’ye gelişi ve envantere girişinin uzaması ihtimali de bulunuyor. Milli modernizasyon süreci başlayan 165 F-16 ise 2030 yılına kadar kademeli olarak milli yazılıma sahip savaş uçaklarına dönüşecek. Modernizasyon ile jetlerin yapısal ömrü de, 2040’a kadar uzatılacak.

Tahtını koruyacak

Türkiye’nin envanterine 40 Eurofighter Typhoon katma tercihi, F-16’nın tahtını etkilemeyecek. Eurofighter Typhoon tercihi ile Yunanistan’ın F-35 ve Rafale jetlerine sahip olması ile oluşabilecek zafiyetin kapatılması amaçlandı. Eurofighter Typhoon, Meteor – Görüş Ötesi Hava Füzesi atma kapasitesine sahip. Yunanistan’ın Rafale uçaklarında kullandığı Meteor füzesinin, 200 kilometre menzile sahip olduğu açıklanmıştı. Türkiye, F-16 filosunun kapasitesi ile bu menzilin gerisinde kalıyor. Türk hava kuvvetleri, hava hava muharebesi senaryolarında Yunanistan’ın elde ettiği bu gücü, önümüzdeki dönem içinde Meteor füzesi ve bunu fırlatan uçaklara sahip olarak dengelemeyi planlıyor. Proje çalışmaları süren ve Meteor’un muadili olması planlanan Gökhan Füzesi, modernize edilen F-16 uçaklarından atılabilecek. Ancak milli uçak Kaan ile milli füzelerin envantere girmesi 8 yıl dolayında zaman alacağı için TSK, bu boşluğu Avrupa üretimi savaş uçağı ve havadan havaya uzun menzilli füzesi ile kapatmayı tercih etmiş oldu. Eurofighter Typhoon; F-16 Blok 70 ve Fransız yapımı Rafale jeti gibi 4.5 nesil savaş uçağı.

Türkiye’nin seçenekleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz” demişti. NATO sistemine uygun olması nedeniyle Türkiye için Avrupa uçakları ön planda yer alırken, bunun olmaması durumunda da geniş bir tercih seçeneği bulunuyor. Dünyada, 4 artı nesil savaş uçakları içinde; Fransız yapımı Rafale 2000; İngiliz/İtalyan/Alman ortak üretimi Eurofighter; İsveç yapımı Saab JAS 39; Sovyet yapımı Su-33/34 ve Su-35 jetleri yer alıyor. F-16 ile Mig 29 ve 31 serisi uçaklar modernize edilerek 4 artı nesil savaş uçağı özelliği kazanabiliyor.

5. nesil jetler içinde ABD yapımı F-22 ve F-35 bir yana bırakıldığında geriye Rus yapımı Su 57 ile Çin yapımı J-20 ve J-31 kalıyor. ABD, 5. nesil F-22 jetlerini ulusal güvenlik politikası gereği başka bir ülkeye satmıyor. F-35 programından ise Türkiye çıkarıldı. Türkiye’nin piste çıkardığı ve 2030’a kadar envantere girmesi beklenen Kaan uçağı da, 5. nesil savaş uçakları arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x