Merkez Bankası’nın Stratejik Hedeflerine İlişkin Çarpıcı Analiz! Prof. Dr. Demiralp’ten Merkez Bankası’na ‘Oksimoron’ Yanıtı

Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ın 8 Şubat’taki ‘enflasyon raporu’ toplantısındaki söylemi, TÜSİAD panelinde yanıt buldu.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SELVA DEMİRALP’TEN DEĞERLENDİRME

Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın 8 Şubat’taki enflasyon raporu sunumunu değerlendirdi. Demiralp, iletişim açısından başarılı bulduğu sunumda, yeni başkanın daha şahin bir görüntü verdiğini ifade etti. Ancak, bazı eksiklikler olduğunu da belirtti.

YÜZDE 36’LIK YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Demiralp, TCMB’nin yüzde 36’lık yıl sonu enflasyon tahminini tutturmasının zor olduğunu vurguladı. Bu seviyeyi tutturmak için atılacak adımlar konusunda neden beklenildiğini anlamadığını dile getirdi.

KRİTİK BİR SORU: NEDEN BEKLENİYOR?

Kredi kartlarına sınırlama getirilmesi gibi önlemlerin neden beklenildiğini sorgulayan Demiralp, sistemdeki tıkanıklıkların hemen giderilmesi gerektiğini savundu. Gerçekten bir seçim takvimi bekleniyorsa, bağımsız bir merkez bankasının bu takvime göre hareket etmesinin de ‘oksimoron’ olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x